dbanie o auto

Jak dbać o używany samochód?

Nie każdy kierowca- właściciel czterech kółek przywiązuje się do auta jak do własnego dziecka. Są i tacy, którzy o raz zakupiony samochód troszczą się i starają się go jak najlepiej pielęgnować by posłużył im przez długi czas.

Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek jak dbać o używany samochód (o jego estetykę, sprawność oraz nasze bezpieczeństwo):

1. Płyn hamulcowy powinniśmy z reguły wymieniać co dwa lata, natomiast płyn chłodniczy maksymalnie co pięć lat. Warto sprawdzić odporność płynu chłodniczego na zamarzanie. Jeżeli okaże się niższa niż -20st C należy płyn wymienić wcześniej.

2. Wymiana wycieraczek lub ich piór powinna odbywać się przynajmniej raz na dwa lata. Zaleca się jednak coroczną wymianę. Dbanie o widoczność podczas jazdy jest w naszym interesie.

3. Każdy właściciel samochodu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pasek rozrządu jest jedną z tych części, które szybko się zużywają i należy go wymieniać minimum raz na pięć lat.

4. Bardzo ważne jest, by minimum raz na dziesięć lat wymienić opony zimowe, a także letnie. Choć niemal na 100% zużyją się one szybciej. Niestety ale guma opon starzeje się- jeżeli chcemy opóźnić proces starzenia możemy nacierać opony specjalnym żelem (opony będą czarne i zadbane). Jeżeli bieżnik ma głębokość mniejszą niż 1,6mm również bezwzględnie powinniśmy wymienić opony. Chodzi tu nie tylko o samochód ale także o nasze bezpieczeństwo.

5. Kolejną częścią do wymiany po 5 latach są cylinderki hamulcowe (starzenie uszczelek).

6. Tankowanie baku do pełna pozwoli utrzymać zbiornik w bardzo dobrym stanie na dłużej (skraplająca się woda na ściankach pustego baku negatywnie wpływa na jednostkę napędową a także powoduje korozję zbiornika).

7. Częste mycie i woskowanie samochodu ma nie tylko walory estetyczne. Pozwala nam dłużej cieszyć się lakierem bez rys oraz drobnych korozji. Wosk świetnie zabezpieczy karoserię przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych takich jak śnieg, deszcz, a zimą przed solą drogową.

8. Rozgrzej silnik tuż po uruchomieniu, zanim ruszysz w podróż – ta praktyka pozwoli Ci na mniejsze zużycie silnika w dłuższej perspektywie czasu. Dodatkowo rzadziej będziesz musiał wymieniać olej silnikowy.

9. Nie bój się mechanika. Doświadczony fachowiec powie Ci co powinieneś wymienić w samochodzie. Doradzi Ci, jakie części kupić oraz co zrobić by samochód lepiej się prowadził. Nie musisz znać się na mechanice, jednak popytaj znajomych o dobrego mechanika, który nie będzie zbyt drogi a także będzie znał się na swoim zawodzie.

10. Bezwzględnie raz w roku dokonaj przeglądu samochodu. Nie chodzi tutaj o podbicie pieczątki a o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Podczas przeglądu sprawdzone powinny zostać hamulce, które bezpośrednio wpływają na bezpieczną jazdę. Dodatkowo badany będzie stan ogumienia. Diagnosta sprawdzi także stan korozji nadwozia oraz amortyzatorów. Wyciekający płyn hamulcowy lub olej z amortyzatora nie pozwoli Ci przejść przeglądu, dlatego też warto często sprawdzać stan samochodu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *