deszcz

Jak zachować się w trakcie burzy, gdy jesteśmy w trakcie jazdy samochodem?

Burza to zjawisko pogodowe, które zarazem zachwyca swoim pięknem, ale jednocześnie przeraża ogromem szkód, które może wykonać. Od małego uczy się nas jak zachowywać się, gdy burza dopadnie nas, gdy jesteśmy poza domem: zakaz chowania się pod drzewami i stania na dużych, pustych przestrzeniach, a także w domu, czyli odłączenie elektryki, zamknięcie okien… Ale jak powinniśmy się zachować, gdy burza dopadnie nas podczas jazdy, gdy znajdujemy się na autostradzie pośrodku niczego?

Najlepiej się zatrzymaj

Jeśli burza jest naprawdę silna to powinieneś się zatrzymać i poczekać aż spokojnie „przejdzie”. Tutaj obowiązują dokładnie takie same zasady, jak zawsze – nie stawaj pod drzewami ani na środku pustego pola. Takim zachowaniem sprawiasz, że dla pioruna staniesz się naprawdę łatwym celem. Najlepiej zatrzymaj się gdzieś, gdzie jest dużo budynków – sklepów czy też restauracji, w których będziesz mógł się spokojnie zatrzymać i przeczekać najgorsze. Dzięki temu, że zatrzymasz się w zabudowanej infrastrukturze, będziesz mieć pewność, że nic złego się nie stanie. Niestety, czasami jest tak, iż burza dopada nas w trakcie trasy, podczas której nie możemy się zatrzymać, co wtedy?

Nie panikuj, jesteś bezpieczny

Jeśli jesteś w samochodzie, to możesz być pewien, że jesteś bezpieczny. Jedyne, na co musisz uważać, to metalowe elementy karoserii. Postaraj się ich nie dotykać. Uderzenia piorunów w auta są rzadkością, a jeśli się już zdarzają, to zazwyczaj kierowcy wychodzą z nich bez większego szwanku i uszczerbku na zdrowiu. O ile jedziesz autostradą, nie musisz się o nic martwić. Gorzej, gdy twoja droga prowadzi przez zarośnięte aleje lub lasy. Wtedy powinieneś jak najszybciej znaleźć miejsce, w którym nie będzie drzew, w przeciwnym razie silny wiat może spowodować, że ogromna kłoda spadnie na Ciebie lub przed Twój samochód.

Nie tylko pioruny są niebezpieczne

Podczas burzy dochodzi do naprawdę silnych zrywów wiatrów, które mogą doprowadzić do łamania gałęzi, ale i utrudnić jazdę samochodem. Ekstremalnym przykładem będzie… natknięcie się na trąbę powietrzną. Niestety, to najgorszy scenariusz jaki może Cię spotkać. Jeśli tylko możesz, zacznij jechać w stronę przeciwną, do kierunku, w którym porusza się wir powietrza. Tornada poruszają się z prędkością ok. 60 km/h, więc istnieje spora szansa, że uda Ci się uciec. Jeśli jednak nie, to poszukaj murowanego budynku, w którym możesz się schronić i jak najszybciej opuść samochód. Dlaczego? Nawet, jeśli Twoje auto nie zostanie wciągnięte w wir powietrza, może zostać uszkodzone przez przedmioty, które akurat się w nim znajdują. Nie ryzykuj swoim życiem i zostaw auto na pastwę wiatru, a sam chroń swoje życie.

Piłeczki do ping-ponga wprost z nieba

Burzy często towarzyszą bardzo obfite gradobicia. Jak się przed nim zabezpieczyć? To proste, po prostu nie wyjeżdżaj z garażu 😉 Oczywiście, jeśli jesteś w trasie, to ta rada na nic Ci się nie zda. Za to, możesz wozić ze sobą koc, którym na szybko okryjesz swoje auto. Może nie zabezpieczy on samochodu w 100% ale na pewno znacznie zminimalizuje szkody, jakie mogłyby wywołać ogromne bryły lodowatego gradu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *