Kilka ciekawostek o Formule 1

Nawet, jeśli jesteś zagorzałym fanem tych najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych, to na pewno nie znasz wszystkich ciekawostek, jakie kryje za sobą ten wyścig. Sztywne zasady, szybkie samochody, i tłum rozentuzjazmowanych fanów – to widzi każdy, a co dzieje się za kulisami?

1. Red Bull, firma produkująca popularny napój energetyzujący, jest jedyną w historii GrandPrix, która jednocześnie sponsorowała dwa teamy.

2. Silniki montowane w bolidach F1 osiągają 18000 obrotów na minutę. Dla porównania szybka jazda osobowym samochodem generuje ich 4000.

3. Jak wiadomo, podczas wyścigu kierowcy muszą zmienić opony. Teamy prześcigają się w tym, kto zrobi to szybciej, wszak każda setna sekundy (!) spędzona w boxie może kosztować miejsce na podium. A dlaczego? Koła nagrzewają się do 90-110 stopni Celsjusza, ścierają gumę, przez co zmienia się waga samochodu, a ta (razem z kierowcą i wszystkimi płynami znajdującymi się w samochodzie) nie może być niższa niż 600 kg.

4. Bolidy osiągają zawrotne prędkości – ponad 300 km/h i potrafią to zrobić naprawdę szybko – w ciągu nieco ponad 3 sekund osiągają prędkość rzędu 200 km/h, a w razie potrzeby zejdą z niej do zera w takim samym czasie, na dystansie zaledwie 55 metrów.

5. Oczywiście – w wyścigach najważniejsi są kierowcy, więc ten punkt poświęcimy właśnie im. Ich organizmy przeżywają ogromne przeciążenia podczas wyścigów. Ich tętno dochodzi do 200 uderzeń na minutę, a niektórzy z nich… mdleją na zakrętach (na szczęście utrata przytomności jest krótkotrwała, choć przy tak dużej prędkości nadal bardzo niebezpieczna). W ciągu wyścigu, kierowcy F1 wypijają średnio 4,5 butelek wody mineralnej. Dodatkowo muszą być niezwykle czujni – ich reakcja jest o 5 razy szybsza niż zwykłego kierowcy, który na co dzień porusza się po polskich drogach. Na bolid działa tak duża siła, że wstrząsy, które występują podczas wyścigu, są na tyle odczuwalne, że Nigel Mansel (brytyjski kierowca, mistrz F1 i CART), stracił czucie w nogach. A umiejętności? W trakcie jednego okrążenia zmieniają biegi, aż…40 razy.

6. O zwycięstwie decydują ułamki sekund – najmniejsza różnica, jaka pozwoliła na rozstrzygnięcie tego, kto znajdzie się na pierwszym, a kto na drugim miejscu podium, wynosiła zaledwie 0,010 sekundy, a zdarzyło się to we Włoszech w 1971 roku.

7. Pomimo tego, że czas jest mierzony bardzo precyzyjnie, to w 1997 roku aż 3 zawodników uzyskało identyczny czas. Byli to: Jacques Villeneuve, Michael Schumacher i Heinz-Harald Frentzen.

8. Bolidy nie latają, ale do samolotów nie jest im aż tak daleko – urządzenia, które służą do ich tankowania, zostały zapożyczone z lotnictwa.

9. Średnie zużycie paliwa, na jeden (!) wyścig to aż… 140 kilogramów.

10. Stajnia Ferrari zabiera ze sobą: 1800 litrów paliwa, 160 litrów oleju silnikowego i 60 litrów oleju do skrzyni biegów – oczywiście tylko na jeden wyścig.

Daj znać w komentarzu, które z tych ciekawostek Cię zaskoczyły. A może znasz jeszcze inne ciekawostki na temat tego niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju wyścigu? Koniecznie się z nami nimi podziel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *