Krótko o hokeju na lodzie

Hokej na lodzie to sport zespołowy, którego mecze rozgrywane są na lodowisku. Za pionierów tejże dyscypliny sportowej uważa się marynarzy przypływających z Europy do Ameryki Północnej. Czekali zimą, aż wielkie kanadyjskie jeziora rozmarzną i będą mogli wrócić do swych domostw.

Pierwszy mecz hokejowy rozegrano w Montrealu na Victoria Scating Ring w roku 1874, zaś w roku 1890 założono związek hokeja w Ontario. Pierwsze przepisy zostały spisane przez studentów uniwersytetu McGill i pierwszy mecz rozegrany zgodnie z nimi miał miał miejsce 3 marca 1874 roku, zaś oficjalne przepisy zostały ogłoszone w 1905 roku. Najpopularniejsza liga hokejowa na świecie czyli NHL (National Hockey League) została założona w roku 1907, zaś amatorska liga kanadyjska rok później.

Dziś hokej na lodzie ma się dobrze i stale się rozwija. Dyscyplina prężny rozwój przeżyła po drugiej wojnie światowej w Europie, wtedy też miały miejsce pierwsze zwycięstwa drużyn europejskich nad amatorskimi drużynami kanadyjskimi. Za najlepszego zawodnika wszech czasów uważany jest Kanadyjczyk Wayne Gretzky. Długo grał w Edmonton Oilers, potem przeszedł do Los Angeles Kings.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *