Materac stworzony dla sportowca

Każdy, kto uprawia sport – niezależnie czy robi to wyczynowo, czy dla przyjemności, wie, że sen jest najważniejszą częścią potreningowej regeneracji. Dzięki niej mięśnie mogą „dojść do siebie”, a tłuszcz szybciej będzie się spalał. Generalnie – w nocy organizm się regeneruje, a jeśli nie śpimy zbyt dobrze, to budzimy się zmęczeni i nie mamy ani ochoty, ani siły na kolejny trening. Jeśli nie chcesz, aby noc miała wpływ na Twoją efektywność w ciągu dnia, to lepiej spraw sobie dobry materac.

Jakie cechy powinien mieć „sportowy” materac?

Nick Littlehales to zawodowy… trener snu. Naprawdę – facet zna się na rzeczy i pracuje dla wielu sportowców, między innymi dla Chrisa Hoya, który jest jednym z najbardziej utalentowanych kolarzy. Pilnował, aby sportowiec miał wystarczająco dużo snu w jak najbardziej komfortowych warunkach, dlatego przygotował dla niego specjalną matę. Była zwijana, tak aby łatwo było ją transportować i Hoy zabierał ją ze sobą do każdego hotelu na trasie Tour de France – nawet do tych, które oferowały najwyższy standard. Dlaczego? Chodziło o wyeliminowanie ryzyka braku komfortu w nocy między wyjazdami.

Przejdźmy do konkretów

Jako ekspert Littenhales ma kilka rad dla każdego, kto czynnie uprawia sport i chce zainwestować w swój sen. Przede wszystkim materac jest wygodny wtedy, gdy leży się na nim wygodnie i to bez użycia poduszek. Te mogą być dodatkiem, ale często wymuszają niewłaściwą postawę, która męczy kręgosłup, a ten, w nocy powinien odpoczywać. Nick Littenhales obala też mit twardego materaca – ten nie jest dla każdego. Twardość zależy od wielu czynników – w jakiej pozycji śpisz, ile ważysz i jaki jest Twój wzrost. Nie ma żadnej reguły, która mówi, że dobrze śpi się jedynie na twardych materacach. Podobnie jest z kołdrą – ta wcale nie musi być ciepła. Ludzie lubią się okrywać podczas snu, ale zbyt gruba, puchowa kołdra sprawi, że Twój organizm z łatwością się przegrzeje. Niska temperatura, około 17 stopni jest najbardziej optymalną.

O której chodzić spać

Postaraj się też spać w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystywać światło dzienne. Tak jak w znanym powiedzeniu – chodź spać z kurami, a także z nimi wstawaj, o ile tylko masz taką możliwość. Oczywiście – z zasypianiem może być trudno, szczególnie w zimowych miesiącach, ale przez większość roku staraj się nie nie zasłaniać okien, tak aby Twój organizm mógł się spokojnie wybudzić. Zwróć też uwagę na okoliczności w jakich zasypiasz – światło latarni wpadające przez okno czy hałas może nie uniemożliwią Ci zaśnięcia, ale znacząco wpłyną na jakość snu. Za to rzeczą, która go ułatwi jest świeża pościel. Nie inwestuj w drogie tkaniny, które łatwo zniszczą się podczas prania. Lepiej sprawdzą się te tanie, które będziesz mógł wrzucić do pralki, bez żadnych obaw.

Wielu z nas zapomina, jak ważny jest sen. Oczywiście, każdy z nas musi spać, ale niewielu pamięta o tym, że bardzo ważna jest jakość snu . Spać trzeba umieć – odpowiednia temperatura, światło i dobrze dobrany materac to klucz do dobrego wypoczynku.

Artykuł powstał przy współpracy z http://heveamaterace.pl/ – fabryce materaców Havea

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *