Bieganie

Najczęstsze kontuzje, które dopadają biegaczy

Bieganie to najpopularniejszy, najtańszy i niestety, ale wcale nie najzdrowszy sport. Nawet jeśli treningi są dobrze przemyślane, może dojść do urazów, których nie wolno ignorować, o ile chce się dalej regularnie ćwiczyć. Wizyta u dobrego ortopedy jest konieczna, ale dobrze jest znać objawy najczęstszych kontuzji, aby je wcześnie rozpoznać i nigdy nie bagatelizować!

6 tygodni bez biegania

Brzmi strasznie? Oczywiście, że tak, ale jeśli nie zwrócisz uwagi na regularne bóle zewnętrznej części kolana, to na pewno czeka Cię dość długi urlop. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego rozpoczyna się od bólu po lub pod koniec treningu. Jeśli go zignorujesz, zacznie Ci dokuczać nawet podczas zwykłych czynności, jak wchodzenie po schodach. Na szczęście leczenie przebiega nieinwazyjnie – głównie za pomocą leków niesteroidowych i zabiegów np. krioterapii. Z kolei ból wewnętrznej podeszwy stopy, które pojawiają się rano, po wstaniu z łóżka – stopa jest sztywna, a jej ból zmniejsza się wraz z jej rozgrzaniem – to objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego. Jeśli dojdzie do tego, że stan zapalny stanie się przewlekły, to jego leczenie, może zakończyć się nawet na stole operacyjnym.

Kolano biegacza

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dość powszechne schorzenie. Jego przyczyny są różne – od zbyt słabych mięśni ud, przez zbyt szerokie biodra, aż do płaskostopia. Objawia się silnym bólem, który pojawia się za rzepką w pozycjach, które wymagają zginania kolan, jak siedzenie czy chodzenie po schodach. Leczenie rozpoczyna się od podpierania rzepki specjalnymi gumkami, jednak jeśli kontuzja jest zaawansowana, to należy zaniechać treningów – tkanka chrzęstna się nie regeneruje, więc potrzebne mogą być zastrzyki z kwasu hialuronowego, chociaż nie ma pewności, że rzeczywiście pomagają.

Złamanie bez wywrotki

Powtarzające się mikrourazy mogą doprowadzić do złamania zmęczeniowego, czyli pęknięcie kości, które nie wynika bezpośrednio z upadku lub jednorazowego, złego stąpnięcia. U biegaczy takie złamania najczęściej pojawiają się w kości piszczelowej, śródstopia, strzałkowej i piętowej. To kolejny uraz, przy którym należy całkowicie zaniechać treningów. Na jak długo? To zależy od tego, jak mocne jest to złamanie i gdzie się znajduje. Leczenie jest dotkliwe, bo schorzenie to najczęściej dopada biegaczy długodystansowych, a dla nich przerwa w treningach może być trudna do zniesienia. To kontuzja, która wynika z zaniedbania, czyli – gdy czujesz ból podczas biegania – nigdy go nie ignoruj, bo po jakimś czasie może doprowadzić do złamania. Pęknięcie kości rozpoznasz po tym, że ból narasta, gdy zaczynasz biegać i nie ustępuje, gdy przestaniesz biec, co więcej, uniemożliwia on komfortowe stanie.

Niemal wszystkie urazy biegaczy zaczynają się od tego, że ignorują oni pierwsze objawy. Później pomoże jedynie bardzo dobry ortopeda. Pamiętaj, że leczenie jest bardzo ważne i jeśli lekarz informuje Cię, że musisz przerwać treningi, to lepiej to zrób. Poza tym nie zgadzaj się na rozpoczęcie leczenia poprzez zastrzyki ze sterydami – szybko usuną ból, ale nie wyleczą schorzenia, a Ty, zmylony brakiem dolegliwości, najprawdopodobniej rozpoczniesz treningi i jeszcze bardziej pogorszysz stan swojego zdrowia.

Artykuł powstał dzięki klinikapoznan.pl, Klinice Serca z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *