O piłce nożnej

Piłka nożna to sport, gra zespołowa, jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych w skali całego świata. W mniej lub bardziej podobnej do współczesnej formie, sport ten istnieje od dawna, jednak narodziny współczesnej piłki nożnej miały miejsce w XIX w. na Wyspach Brytyjskich. To właśnie w Anglii i Szkocji od Wieków Średnich dyscyplina ta rozwijała się w różnych formach zyskując na popularności.

Gra była popularna wśród uczniów i studentów, więc dla ułatwienia rozgrywek międzyszkolnych zdecydowano się ujednolicić przepisy. Pierwsze reguły zostały spisane w Cambridge w roku 1848 (Cambridge rules), przypominały reguły dzisiejszego rugby.

24 października 1857 powstał Sheffield Football Club, najstarszy klub piłkarski na świecie i to tą datę często uważa się za początek piłki nożnej. Klub ogłosił również zasady gry, najważniejsza zakazywała łapania piłki w ręce. W 1863 powstał Angielski Związek Piłkarski – najstarsza, krajowa, piłkarska federacja świata – założony przez przedstawicieli 13 klubów.

Dziś w piłkę nożną gra się na wszystkich kontynentach i grają w nią ludzie w różnym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *