popularność gry w tenisa

W drodze do gry w tenisa

Tenis jest coraz popularniejszym sportem w Polsce, w ostatnich latach urastającym do rangi sportu masowego. Nie powinno to dziwić – rozgrywka tego typu w znakomity sposób trenuje kondycję, wyrabia zwinność i sprawność, wpływając także na cechy mentalne, takie jak konsekwencja, upór i asertywność. Aby jednak móc uprawiać ten sport w komfortowy sposób potrzebny jest do tego odpowiednio przygotowany kort tenisowy. Nie wystarczy pierwszy lepszy kawałek trawiastego terenu. Prowadzenie gry wymaga idealnie równego, w miarę sztywnego terenu, co w przypadku naszego kraju oznacza najczęściej korty o nawierzchni asfaltowej bądź też z tzw. mączki ceglanej. Tyle można powiedzieć w skrócie, jednak temat jest o wiele bardziej złożony, toteż wymaga dłuższych wyjaśnień.

Kort tenisowy w Polsce

Decydując się na wybudowanie kortu tenisowego trzeba mieć do dyspozycji przede wszystkim teren o potrzebnych wymiarach. Aby kort można było wykorzystywać zarówno do gier singlowych, jak i deblowych, teren powinien mieć wymiary conajmniej 13×30 m. Biorąc jednak pod uwagę konieczność wykonania wysokiego ogrodzenia blokującego wypadanie piłek warto zarezerwować więcej miejsca wokół zasadniczego pola gry, tak aby zawodnicy mieli swobodę reagowania na głęboki i szerokie zagrania przeciwnika nie narażając się przy tym na niebezpieczeństwo odniesienia kontuzji i urazów.

Inną kwestią jest usytuowanie kortu względem warunków naturalnych. Nie jest więc wskazane budowanie kortu na całkowicie otwartej przestrzeni, gdyż wtedy najprawdopodobniej podmuchy wiatru będą utrudniały, a czasami wręcz uniemożliwiały grę. Z kolei wybudowanie kortu w sąsiedztwie drzew i krzewów, w szczególności liściastych, będzie powodowało stałe zanieczyszczanie, a przy tym i degradację jego nawierzchni.

Bardzo ważne jest także usytuowanie kortu względem kierunków geograficznych. Aby zapewnić sprawiedliwość przyszłych rozgrywek trzeba starać się na ustawienie kortu w linii północ-południe, tak aby czas wystawienia na słońce był mniej więcej jednakowy i sprawiedliwy dla obydwu połów boiska.

Z kolei aby nie wchodzić w dodatkowe koszty warto wybrać teren względnie płaski i poziomy, tak aby nie zachodziła konieczność prowadzenia kosztownych prac ziemnych przy jego niwelacji.

Gdy już powyższe warunki zostały spełnione i mamy kawałek ziemi idealnie nadający się na kort tenisowy możemy zabrać się do zasadniczej części pracy przy wykonywaniu kortu tenisowego.

Pierwszą rzeczą jest wytyczenie obszaru i wykonanie podbudowy pod boisko. Podbudowa musi być wykonana analogicznie do dróg lub terenów wykładanych kostka brukową. Najpierw więc wybieramy ziemię rodzimą, do głębokości ok 40 cm. Następnie w miejsce wybranego materiału ziemnego wysypujemy warstwę żwirową, na której zostanie wykonana warstwa betonowa, stanowiąca zasadniczą podbudowę pod nawierzchnią kortu. Gdy beton już zastygł pozostaje nam podjęcie decyzji o rodzaju nawierzchni jaka ma zostać wykonana.

Najprostsza i w zasadzie najtańsza będzie nawierzchnia z mączki ceglanej. Wymaga ona jednak szczególnej pielęgnacji, dlatego też jeśli zależy nam na trwałości warto zdecydować się na nawierzchnię asfaltową – droższą, lecz mniej wymagająca i o wiele trwalszą niż nawierzchnie sztuczne. Gdy nawierzchnia jest już wykonana pozostaje nam ustawienie wyposażenie kortów tenisowych i ich ogrodzenie.

Powyższy opis prac jest oczywiście bardzo ogólny, lecz wystarczający do uświadomienia sobie co oznacza w zasadzie wybudowanie kortu. Rzecz jasna mało kto decyduje się na samodzielne wykonanie tego typu obiektu, stąd też wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać u firm zajmujących się budowaniem kortów i innych obiektów sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *