wypadek

Wypadek samochodowy

Rozwój motoryzacyjny, a także ułatwiona dostępność do samochodów, jak i innych pojazdów sprawia, że z miesiąca na miesiąc pojazdów na drogach przybywa. Nie wystarczająca infrastruktura, błędy kierowców doprowadzają do licznych wypadków i kolizji. W 2014 roku, według statystyk sporządzonych przez Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wynika, że wypadki oraz przypadki śmiertelne zmalały o 2,4% w przypadku ogólnej liczby, 4,6% w przypadku śmiertelnych wypadków.

382998 wypadków w roku to ogromna liczba mimo wszystko, w tym 42 545 osób zostało rannych, a 3202 osoby zginęły. Oszacowano, że koszty związane z tymi wypadkami wynoszą około 49,1 mld zł. Z osób, które zginęły to 1104 osób potrącone, 1072 zderzeń w tym 537 czołowe, 421 przez wjechanie w drzewo. W większości winę ponosi zbyt szybka prędkość lub zbyt mała ostrożność pieszych, którzy wtargnęli na jezdnię. Według kilku lat, liczba wypadków malała, ale na pewno nie w takim tempie jak w pozostałych państwach europejskich, miejmy nadzieję, że wszelkie akcje społeczne zachęcające do zwolnienia, a także wszelkie inspekcje i kontrole pozwolą powiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Co zrobić w przypadku wypadku drogowego czy też wystąpienia kolizji? Zazwyczaj wszystkie czynności, jakie powinna zrobić osoba kierująca, są wypisane w warunkach ubezpieczenia. Pamiętajmy, że jeżeli popełnimy jakiś błąd, przez niewiedzę możemy mieć problem z wypłatą odszkodowania. Znajomość tych czynności powinna być w takim razie dla nas jasna, ponieważ umożliwia otrzymanie odszkodowania w celu naprawy pojazdu.

W przypadku małej stłuczki nie ma potrzeby wzywania na miejsc policji. Z pewności na początku należy zadbać o bezpieczeństwo, jeżeli nie ma konieczności wzywania pomocy, można rozstawić trójkąt, ewentualnie odsunąć auto od jezdni. To, co leży w naszych obowiązkach, to spisanie wspólnego oświadczenia. Druk taki można wydrukować i jeden egzemplarz posiadać w samochodzie, dzięki podpisaniu oświadczenia przez uczestników zdarzenia, w łatwiejszy sposób domagać się można odszkodowania. W oświadczeniu nie powinno zabraknąć danych kierowców w tym także informacji z prawa jazdy, numer polisy, numery rejestracyjne, dokładny opis zdarzenia, dodatkowo można dołączyć zdjęcia zrobione za pomocą np. telefonu.

Jeżeli podczas zdarzenia doszło do poszkodowania osoby, zostało wezwane pogotowie lub straż, jeden z kierujących nie posiada dokumentów lub doszło do popełnienia przestępstwa, należy wezwać policję. W początkowej fazie warto jeszcze zawiadomić ubezpieczyciela z terminem do 5 dni. Termin ten może być inny w zależności od firmy ubezpieczającej.

Po podstawowych czynnościach można starać się o odszkodowanie. Zgłoszenie sprawy następuje za pomocą formy pisemnej wraz z wszelkimi materiałami, jakie mogą pozwolić w przyznaniu odszkodowania. Po przyjrzeniu się sprawie i oszacowaniu faktycznych szkód w przeciągu 30 dni od zgłoszenia, zostanie ono wypłacone. Choć są to dane teoretyczne, w praktyce czas ten jest zazwyczaj przeciągany, a termin sprawdza się jedynie w bardzo oczywistych sytuacjach. Jeżeli odszkodowanie nie zostanie przyznane, istnieje możliwość odwołania się od decyzji lub skierować całą sprawę na drogę sądową.

Artykuł powstał przy współpracy z kardiochirurgiem, dr. n. med. Tomaszem Urbanowiczem, który prowadzi gabinet kardiolog w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *