wypadek samochodowy

Wypadek samochodowy

Każdego dnia na drogach ma miejsce wiele wypadków samochodowych. Część z nich spowodowana jest ludzką nieuwagą i zaniedbaniem, część wadami technicznymi oraz warunkami klimatycznymi. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy świadkami takiego zdarzenia. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak należy postępować w w momencie wypadku. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje odnośnie zachowania się podczas wypadku drogowego.

Zabezpieczenie miejsca wypadku: Przepisy ruchu drogowego ściśle określają, jak należy postępować przy wypadku samochodowym. Zabronione jest przemieszczanie pojazdów, które uległy zderzeniu. Wypadek jest traktowany jak przestępstwo ścigane z urzędu, więc nie można zacierać żadnych śladów. Świadek ma możliwość ustawienia trójkątów ostrzegawczych oraz włączenie w swoim samochodzie świateł awaryjnych i mijania. Należy sprawdzić, czy samochody biorące udział w wypadku nie zagrażają innym uczestnikom ruchu, auta nie mają wycieku paliwa. Warto też wyłączyć silnik i akumulatory, które mogą wywołać pożar.

Oceń liczbę rannych: O ile nie zagraża to naszemu zdrowiu lub życiu powinniśmy dowiedzieć się ilu poszkodowanych znajduje się w aucie i w jakim są oni stanie. Wiadomości te należy przekazać służbom ratowniczym.

Zawiadomienie służb ratunkowych: O wypadku należy powiadomić pogotowie oraz policję – jest to obowiązkowe, gdyż wypadek traktowany jest jako przestępstwo, a w szczególnie groźnych zdarzeniach także straż pożarną. Najlepiej zadzwonić pod numer 112. Jeżeli świadek nie może tego zrobić samodzielnie powinien poprosić kogoś o wykonanie telefonu. Wzywając pomoc należy podać dyspozytorowi informacje związane z: imieniem i nazwiskiem świadka, wiekiem, numerem telefonu, miejscem zdarzenia, liczbą rannych oraz ich stanem.

Pomoc poszkodowanym: Jeżeli poszkodowani nie mają bardzo rozległych ran można pomóc im opuścić pojazd. W innym przypadku, o ile nie zagraża to ich życiu, należy poczekać do przyjazdu karetki – może się okazać, że ofiara ma, na przykład złamany kręgosłup. Udzielenie pierwszej pomocy ofiarom jest obowiązkiem każdego człowieka, a za niewykonanie go grożą sankcje prawne.

Nie opuszczaj miejsca wypadku do czasu pojawienia się służb ratunkowych oraz policji: Bardzo ważne oraz pomocne są relacje świadków wypadku drogowego. Jeżeli istnieje taka możliwość należy spisać nade personalne pozostałych świadków zdarzenia. Jest to niebywale istotne w przypadku ustalania szczegółów całego zajścia.

Słuchaj poleceń: Gdy na miejsce przyjadą ratownicy i policja nie wolno wykonywać żadnych działań na własną rękę, gdyż może to jedynie przeszkadzać. Oni przejmują inicjatywę i zaczynają dowodzić akcją. Są to w pełni wykwalifikowani pracownicy, więc z pewnością widzą jak postępować w takich sytuacjach.

Udzielając pomocy osobom poszkodowanym musimy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Oczywiście, nie wszystkie wypadki są takie same. W niektórych zdarzeniach działanie niewykwalifikowanych ratowników może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie wolno narażać też swojego życia i zdrowia, dlatego podejmujmy tylko takie czynności, które nam nie zagrażają. Nadmierna brawura może doprowadzić do jeszcze większej katastrofy.

Artykuł powstał przy współpracy z kardiochirurgiem, dr. n. med. Tomaszem Urbanowiczem, który prowadzi gabinet kardiolog w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *